wtorek, 11 listopada 2014

Kot bengalski

 Kot bengalski

Koty bengalskie powstały poprzez skrzyżowanie dzikiego kota bengalskiego  z kotem domowym, w celu uzyskania kota domowego o pięknym umaszczeniu, zbliżonym do lamparta. ą bardzo gadatliwe, a dźwięków przez nie wydawanych nie da się porównać z niczym innym. Żaden inny futrzak nie miauczy w ten sposób.

Charakter

Niezwykle inteligentne, wiecznie skore do zabaw, towarzyszą we wszystkich czynnościach domowych. Potrzebują one bezpieczeństwa i zazwyczaj z trudem przychodzi im adaptowanie się do jakichś zmian. Mają też problem z przywiązaniem się do człowieka, jeśli jednak tworzy się więź między kotem a jego właścicielem, to jest bardzo silna i jakiekolwiek jej naruszenie może spowodować trwałe zmiany w kociej psychice. Koty te nie są wojowniczo nastawione i gdy narazi się je na jakąś stresującą sytuację, zazwyczaj uciekają do cichego schronienia.Współcześni przedstawiciele tej rasy są już bardzo łagodni w stosunku do człowieka. Nie znaczy to jednak, że całkowicie zatracili cechy swojego dzikiego przodka. 

Wygląd 

Kot bengalski jest duży, silny i dobrze umięśniony, elegancki w ruchu - nie powinien sprawiać wrażenia ociężałego; waży od 5,5 do 9 kg. Cętki czy pręgi nie są niczym niezwykłym u kotów domowych, jednak takiego rysunku na futrze jak bengale nie mają koty żadnej innej rasy. 

Pielęgnacja 

Pielęgnacja tego pięknego futra nie jest kłopotliwa. Jak zresztą u wszystkich krótkowłosych przedstawicieli kociego rodu. Wystarczy koty bengalskie regularnie czesać, a od czasu do czasu czyścić za pomocą specjalnych płynów lub pudrów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz